Bezpiecznie

w domu i w pracy

System kontroli dostępu – czyli wielkie oko w miejscu pracy

Bezpieczeństwo staje się coraz ważniejsze dla firm. Wraz ze wzrostem cyberprzestępczości przestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani i trudno jest nadążyć za ich umiejętnościami. Jak więc chronić się przed tymi przestępcami?

Najważniejszą rzeczą jest posiadanie dobrego systemu kontroli dostępu w miejscu pracy. Da nam to pierwszą linię obrony i może posłużyć do wykrycia intruzów lub złodziei jeszcze zanim wejdą do budynku.

Co to jest system kontroli dostępu

System kontroli dostępu to urządzenie lub system bezpieczeństwa do zarządzania wejściem ludzi lub pojazdów do fizycznej przestrzeni. To środek bezpieczeństwa używany do ograniczania lub zezwalania na dostęp do obszaru.

System kontroli dostępu to system, który kontroluje dostęp do fizycznej przestrzeni i/lub zasobów. Obejmuje to pokoje, budynki, zasoby naturalne, a także sieci komputerowe i komunikacyjne. W większości przypadków system zapewnia, że tylko upoważniony personel ma dostęp do budynku lub określonych obszarów w budynku.

Co nam daje system kontroli dostępu

Systemy kontroli dostępu służą do przyznawania lub odmawiania dostępu do obiektów, obszarów prywatnych lub danych wrażliwych za pomocą kombinacji różnych technologii identyfikacji.

Najbardziej rozpowszechnioną formą identyfikacji jest karta i brelok; karty można przesuwać przez czytnik, a breloki można wkładać do gniazda. Alternatywnie systemy mogą wykorzystywać skanery linii papilarnych. Do identyfikacji można na przykład użyć breloczka z etykietą RFID. Karta może również przenosić informacje identyfikujące użytkownika oraz na życzenie hasła i dane biometryczne.

System kontroli dostępu może odgrywać dużą rolę w miejscu pracy, monitorując, w jaki sposób pracownicy uzyskują dostęp do budynku.

Identyfikacja elektroniczna użytkownika

System kontroli dostępu ma na celu ograniczenie dostępu do fizycznej lokalizacji. Technologia może być wykorzystywana do wielu celów, ale zazwyczaj ma dwie główne funkcje: identyfikację i śledzenie.

System kontroli dostępu może być stosowany w każdej organizacji, w której są pracownicy, którzy muszą wykonywać swoją pracę z zachowaniem większej poufności. Na przykład w organizacji, w której istnieją drukowane dokumenty, które nie mogą wyciekać do przestrzeni publicznej. Kontrola polega na tym, czy jakiekolwiek dane nie zostały skopiowane do sieci zewnętrznych.

Ochrona przed nieuczciwym pracownikiem – Rejestracja czasu pracy pracownika

Identyfikacja ma miejsce, gdy osoba zgłasza się do systemu, który potwierdzi jej tożsamość za pomocą weryfikacji biometrycznej, takiej jak odcisk palca lub karta; a śledzenie ma miejsce, gdy osoba przechodzi przez portal systemu, który może rejestrować jej ruch w budynku lub automatycznie otwierać dla niej drzwi. Z tego powodu systemy kontroli dostępu są często stosowane w środowiskach, w których bezpieczeństwo ma znaczenie. Przełoży się to na większe oszczędności – ma się wgląd w to, ile pracownik faktycznie spędza czasu w pracy i jaką ma efektywność.

NAJNOWSZE WPISY

KATEGORIE WPISÓW