Bezpiecznie

w domu i w pracy

Zabezpieczenia przeciwpożarowe – przezorny dobrze zabezpieczony

Ważne jest, aby zainstalować skuteczny system ochrony przeciwpożarowej, który może monitorować pomieszczenia i ostrzegać na czas, aby można było ewakuować ludzi w przypadku niebezpiecznych zdarzeń. Systemy przeciwpożarowe są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa w domu, miejscu pracy czy halach produkcyjnych. Muszą być zainstalowane zgodnie ze standardami i specyfikacjami prawa. Aby zachować jego skuteczność, systemy przeciwpożarowe muszą być regularnie monitorowane. Również wymagają kalibracji, a także właściwej instalacji i naprawy w razie potrzeby.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe nie jest czymś, co powinno być lekceważone. Staje się to jeszcze bardziej istotne, gdy weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo i życie innych osób – osób pracujących w Twojej firmie oraz członków rodziny, którzy mieszkają z Tobą. Znaki ostrzegawcze nieskutecznej ochrony przeciwpożarowej są również łatwe do zauważenia – samoczynnie włączające się czujniki dymu, nieprawidłowo otwierające się wyjścia ewakuacyjne, rozlegające się w całym budynku systemy ostrzegawcze niezwiązane z jakąkolwiek sytuacją awaryjną itp.

Dzięki dymowi łatwo jest wykryć wczesne oznaki ostrzegawcze pożarów

Pożary mogą być nieprzewidywalne i alarmujące, ale dzięki odpowiednim środkom ostrożności jesteśmy w stanie wyeliminować większość zagrożeń związanych z pożarami. Ogień ma 3 fazy. Pierwsza faza to wykrycie, druga faza to pojawienie się gęstego dymu, a trzecia faza to pojawienie się otwartego ognia.

Pierwsza faza ma miejsce, gdy zaczyna się pożar i nie ma widocznego dymu. Tutaj pomocny może okazać się system alarmowy. Ostrzega ludzi w budynku za pomocą dźwięku, światła lub wibracji, że coś jest nie tak.

Druga faza pożaru ma miejsce, gdy zobaczysz gęsty dym wydobywający się z obszaru o nieznanym pochodzeniu. Może być też otwarty płomień, ale jeszcze go nie widać. W takim przypadku należy użyć gaśnic, ponieważ pożar nie został jeszcze opanowany i pozostawiony sam sobie może szybko rozprzestrzenić się na inne obszary budynku.

Trzecia faza to sytuacja, gdy płomienie są widoczne ze wszystkich stron – jest to otwarty ogień – zwykle oznacza to, że szkody zostały już wyrządzone i to tylko kwestia czasu, zanim wszystko spłonie lub obróci się w popiół.

Powinieneś mieć skuteczny system przeciwpożarowy zainstalowany w swoim domu lub miejscu pracy. W przypadku hal produkcyjnych wskazane jest, aby w każdym przejściu znajdowały się czujniki i kamery do stałego monitoringu, lub kamery telewizji przemysłowej oraz gaśnica na wypadek sytuacji awaryjnych.

NAJNOWSZE WPISY

KATEGORIE WPISÓW